Makinelerin Dünyasına Hoş Geldiniz!

Eminim hepiniz insansı makinelerin dünya üzerinde dolaştığı o filmlerden birini izlemişsinizdir. Tıpkı bizler gibi ayakları üzerinde durabilen, yürüyebilen ve hatta bizler gibi konuşabilen robotların bulunduğu bu sinematik evrenler aslında sandığımızdan çok daha yakın. Daha şimdiden cep telefonlarımızla Siri ve Google Asistan gibi yapay zekâ uygulamaları sayesinde sözlü olarak iletişim kurmaya başladık bile.

Peki makinelerin biz insanlar gibi düşünebilmesini sağlayan
ve yapay zekâ denilen bu teknoloji de neyin nesi?

Yapay zekâ, bilgisayarların gerçek hayattan kameralar ve sensörler aracılığıyla aldıkları ya da sizin onlara hazır olarak verdiğiniz veriyi, tıpkı biz insanların yaptığı gibi bir düşünme ve mantık yürütme sürecinden geçirerek kendisine aktarılan veriden istenilen sonucu çıkarabilen bilgisayar kodlarına denir. Örneğin, kendi kendine gidebilen otonom otomobiller yapay zekâ sayesinde rotalarını oluşturmaktadır. Bu otomobiller yaya geçidi, bisiklet, trafik işaret ve uyarıları gibi içerikleri barındıran birçok farklı veri tabanına sahiptir.

Bu araçlar kameralar, sensörler, uydular ve radar yardımıyla gerçek dünyadan anlık olarak topladıkları veriyi, bu veri tabanlarıyla karşılaştırarak rotası üzerinde bulunan trafik unsurlarını tanırlar. Bu karşılaştırma sürecinde kullanılan akıl yürütme metotlarına ise yapay sinir ağları denir. Rotanın kusursuz bir şekilde oluşturulması için trafikle ilgili tüm veri tabanları gereklidir.

Örneğin, trafik lambaları veri tabanına sahip olmayan bir otomobili ele alalım. Otomobil gerçek dünyada bulunan trafik lambalarını kameraları sayesinde görebilse de bu veriyi trafik lambaları veri tabanıyla karşılaştırıp trafik lambalarını tanıyamayacağı için kırmızı ışıkta durmayıp yoluna devam edecektir. Benzer bir şekilde sadece hız tabelaları veri tabanına sahip olmayan bir araç ise diğer tüm trafik kurallarına kusursuz bir şekilde uysa bile gitmesi gereken maksimum hızı belirleyemeyecektir. Her iki veri tabanına sahip olmayan bir araç ise hem trafik ışıklarını hem de hız tabelalarını tanımlayamayacaktır.

Zaman içerisinde sensörlerin ve veri tabanlarının da gelişmesiyle yapay zekâ hayatımıza bakalım daha neler katacak bilinmez ama karşılaştığımız teknolojik gelişmeler yapay zekâdan daha pek çok alanda bahsedeceğimizin habercisi gibi duruyor.

Bilgisayar ve fen bilimleri bilgilerine güveniyor musun?

Çünkü tam sana göre bir iş teklifimiz var, senin Türkiyede yaşayan canlı türlerinin tespit edilmesi için çalışan bir ekibe liderlik etmeni istiyoruz!

Peki bu canlı türlerini nasıl tespit edeceğiz?

Yapay zekâ teknolojisi sayesinde veri tabanına sahip olduğumuz bir canlıyı kameralardan edindiğimiz görsellerden tanımamız mümkün. Örneğin Kenya’nın kuzeyinde çalışma yapan hayvan bilimciler bölgeden edindikleri fotoğraflar üzerinde Wildbook adı verilen yapay zekâ uygulamasını çalıştırarak bölgede bulunan zürafaların sayısını tespit edebiliyorlar.

Üstelik bu yapay zekâ uygulaması sadece aktarılan görsellerde bulunan zürafaları tespit etmekle kalmıyor aynı zamanda da zürafaların derisinde bulunan ve tıpkı bizim parmak izimiz gibi benzersiz olan deseni de tanıyarak bölgedeki zürafa sayısın da doğru bir şekilde çıkarabiliyor.

Senden isteğimiz ekibinle geliştirdiğin YABAN isimli yapay zekâ uygulamasıyla çalışmanı yürüteceğin Nur Dağları’ndaki canlı türlerini tespit etmen. Nur Dağları; Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerimize yayılan ve Türkiye’nin en zengin Önemli Doğa Alanı olan dağlardır.

Bu bölgeye yerleştirilen kameralarla insanların tek tek incelemesinin yüzyıllar alacağı kadar çok fotoğraf elde edildi.

Senden isteğimiz YABAN'a aktarılan bu görsellerden istenilen canlıların sayısını tespit etmen. Bölgede yaşayan canlılara ait çoğalma yöntemi, deri yapısı ve yavru bakımı görülmesi gibi özelliklere göre kategorize edilmiş farklı veri tabanları mevcut. Aradığın özelliklere göre seçeceğin veri tabanıyla istediğin canlıları filtreleyebilirsin.

Örneğin YABAN üzerinde sadece “YAVRU BAKIMI GÖRÜLEN CANLILAR” veri tabanına göre arama yapman durumunda bölgeden edinilen fotoğraflar içerisinde sadece memeliler ve kuşları gözlemleyebilirsin. Daha detaylı arama yapmak içinse aramalarında birden fazla veri tabanı seçerek aradığın canlı türüne ait bir filtre oluşturabilirsin.